Inga sopor utanför soprummet

Idag den 16 november har någon lämnat flera påsar med sopor utanför soprummet på Råbocksvägen. Kråkor och skator har hackat hål i påsarna och dragit ut innehållet, bland annat matrester, barnblöjor och ett brev med adressatens namn synligt. Ligger soporna kvar på marken har vi snabbt även råttorna här.

Nästa gång ansvarar du själv för att ditt avfall hamnar i sopkärlen.

Hänsyn och omtanke, det är så vi vill att det ska fungera i området.

Kontaktformulär, löv och äpplen

Kontaktformuläret på hemsidan kommer att tas bort. Det går bra att mejla direkt till styrelsen@alghornet.se

Eftersom löven fallit sent i år blev en hel del kvar efter städdagen. Vi hjälps åt att hålla koll på att nedfallna löv inte täcker över dagvattenbrunnarna i området.

Äpplen och matrester ska inte komposteras på tomten. För detta ändamål krävs specialanpassade kompostkärl. Ätbart material som är lätt åtkomligt drar till sig råttor, och dem vill vi inte ha i området.